Dažnai užduodami klausimai

Apie iniciatyvą

Kas gali dalyvauti?

Visi pageidaujantys: giminaičiai, bičiuliai, bendruomenės, bendradarbiai, mokiniai, studentai, Lietuvos gyventojai ar svečiai.

„Šimtmečių girios“ – kas tai?

Pilietinė nekomercinė iniciatyva, kviečianti Lietuvos gyventojus prasmingai pažymėti atkurtos Lietuvos šimtmetį – susiburti įsimintiniems geriems darbams, pabendrauti, atšvęsti ir įsiamžinti sodinant medžius.

Kaip?

Kokius medžius galiu sodinti?

Jūsų valia rinktis. Tai gali būti ąžuolas, beržas, eglė, sodybose – obelis, vyšnia ar bet koks kitas medis.

Kiek medelių sodinti?

Kiek tik norite. Šiais metais tai gali būti ir vienas vienintelis medelis ar medelis kiekvienam dalyviui. Galbūt atsiras pasodinusių ištisą mišką. Vienas geras darbas šiais metais gali paskatinti dešimtis ar šimtus gerų darbų ateinančiais šimtmečiais.

Kur galiu įsigyti sodinukų?

Sodinukų galite įsigyti medelynuose – tiek privačiuose, tiek ir priklausančiuose Valstybinių miškų urėdijai. Daugiau info: www.medelynai.lt. Sodinukų kaina priklauso nuo amžiaus, rūšies ir kitų savybių ir svyruoja nuo kelių centų iki kelių eurų.

Kaip tinkamai sodinti medžius?

Išsamią informaciją, kaip sodinti ir prižiūrėti medžius, rasite čia:

Video „Sodink medį taisyklingai“;

Straipsnis „9 žingsniai, kaip sodinti medelius“;

Taisyklingo ir nerekomenduojamo sodinimo pavyzdžiai

Sodinimo ir įveisimo taisyklės.

Kaip pakviesti daugiau žmonių į savo surengtą medžių sodinimo renginį?

Galite parašyti mums el.laišką 100giriu@gmail.com ir skelbimas apie Jūsų renginį atsiras skiltyje “Renginiai”.

Ką daryti, jei noriu sodinti medžius, bet neturiu kur?

Apie savo idėją pranešę aplinkiniams, galite maloniai nustebti sulaukę palaikymo ir pasiūlymų. Galbūt jūsų primiršti giminaičiai turi nuosavos žemės ir kaip tik laukia galimybės su Jumis pabendrauti? Galbūt jūsų aplinkoje kažkas turi žemės ar įgūdžių organizuoti ir telkti? Jūsų išsakytas noras, su aplinkinių pagalba, gali virsti iniciatyva, o vėliau – geru darbu. Bendraukime, telkimės ir veikime. Skirtingai nei pavieniai žmonės, susitelkusi ir sąmoninga bendruomenė pasiekia neįtikėtinų tikslų. Lietuvos žmonės per šimtmečius tai ne kartą įrodė. Kartu mes galime viską!

Apie skelbiamus miško sodinimo renginius galite sužinoti čia.

Kaip organizuoti medžių sodinimo šventę?

Idėja pasidalinę ir ją aptarę su bendraminčiais, susitelkę bendrai veiklai, pasiskirstykite užduotimis. Dirbami išvien pasirengsite efektyviau, jausitės vieningesni, o veikla teiks džiaugsmo ir malonumo. Įprastai reikėtų pasirūpinti formalumais (jei jų reikia), sodinukų įsigijimu, sodinimo įrankiais, užkandžiais ir priemonėms laužui po sodinimo įkurti (jei planuojate pasibuvimą aplink laužą), instrukcijomis dalyvaujantiems. Tas, kas apsiims fotografuoti akimirkas, galėtų būti paskirtas įamžinti visus dalyvius „Šimtmečių giriose“.

Kaip tinkamai prižiūrėti pasodintus medžius?

Kad pasodinti medžiai geriau prigytų, medžius reikia tinkamai prižiūrėti. Privačioje žemėje pasodinti medžiai prižiūrimi jų savininko nuožiūra. Gerų patarimų, kaip tinkamai prižiūrėti medžius, galite rasti Medžių priežiūros taisyklėse.

Kaip surasti savo nuotrauką/atvirutę „Šimtmečių girių“ žemėlapyje.

Atvirutę galite rasti žemėlapyje pagal sodinimo vietą, kurią įvedėte įkeldami nuotrauką. Paspaudę ant toje vietoje esančio 100girių ženklelio pamatysite savo atvirutę.

Kur sodinti?

Kuo pavienių medžių sodinimas skiriasi nuo miško įveisimo?

Pavienius medžius sodinti ir juos tvarkyti savo privačioje žemės valdoje galite savo nuožiūra, nepažeidžiant kaimyninių žemės sklypų ir namų valdų savininkų, valdytojų ar naudotojų interesų. Sodinant vaismedžius ir dekoratyvinius sodmenis miškas nėra įveisiamas.

Miško įveisimu laikomas miško medžių ir krūmų sodinimas ar sėjimas ne mažesniame kaip 0,1 ha plote. 

Ką reikėtų žinoti, jei medžius norime sodinti privačioje žemėje?

Jūs turite teisę privačioje žemės valdoje sodinti medžius ir juos tvarkyti savo nuožiūra, nepažeidžiant kaimyninių žemės sklypų ir namų valdų savininkų, valdytojų ar naudotojų interesų.

Ką reikėtų žinoti, jei medžius norime sodinti mieste?

Jei pasirinkta vieta mieste nėra Jūsų privati nuosavybė, turėtumėte kreiptis į atitinkamo miesto ar rajono savivaldybę, kad būtų gauti leidimai medžiams sodinti norimoje vietoje.

Ką reikėtų žinoti, jei medžius norime sodinti žemės ūkio paskirties žemėje?

Jūs turite teisę privačioje žemės valdoje sodinti medžius ir juos tvarkyti savo nuožiūra, nepažeidžiant kaimyninių žemės sklypų ir namų valdų savininkų, valdytojų ar naudotojų interesų. Tačiau norint įveisti mišką žemės ūkio paskirties žemėje, turėtumėte kreiptis į Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos teritorinį padalinį, kad išduotų leidimą įveisti mišką ne miško žemėje. Miško įveisimo ne miško žemėje taisyklės.

Taip pat žiūrėkite „Ar pavienių medžių sodinimas skiriasi nuo miško įveisimo?“.

Ką reikėtų žinoti jei norime sodinti mišką?

Jeigu norite miško paskirties žemėje įveisti mišką, turėtumėte parengti Miško želdinimo ir žėlimo projektą ir dėl jo tvirtinimo kreiptis į Valstybinių miškų urėdiją. Miško įveisimui privačioje žemėje teisės aktai nustato reikalavimus ir ribojimus, apie kurios detaliau galite pasiskaityti Miškų įstatyme, Miško įveisimo ne miško žemėje taisyklėse, Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatuose.